czwartek, 31 sierpnia 2017

Czy warto inwestować w rejestrator czasu pracy?

Rejestratory czasu pracy mają coraz więcej zwolenników wśród pracodawców. Pozwalają na obiektywną ocenę i zmierzenie efektywności pracy pracownika. Ułatwiają także rozliczanie nadgodzin oraz zarządzanie zatrudnionymi osobami. Czym jest rejestrator czasu pracy i czy opłaca się w niego inwestować?


Czym jest rejestrator czasu pracy?

Rejestrator czasu pracy (RCP) jest zestawem urządzeń technicznych i informacyjnych, który służy do zbierania danych na temat aktywności pracowników w godzinach pracy. Monitoruje nieobecności, spóźnienia, wyjścia prywatne i służbowe. Wszystkie zgromadzone informacje zapisywane są w pamięci rejestratora, a dostęp do nich można uzyskać zdalnie przez sieć lub poprzez przeniesienie ich na inne urządzenie. Każdy system RCP w swoim zestawie ma również specjalne oprogramowanie, które ułatwia monitorowanie zdarzeń i tworzenie raportów.

Jakie korzyści przynosi RCP?

Rejestrator czasu pracy jest dobrym puntem odniesienia w kwestii efektywności i organizacji dnia pracy. Pomaga w kontroli ustalonych godzin rozpoczęcia oraz zakończenia pracy oraz wykrywania ewentualnych naruszeń regulaminu. Dzięki RCP pracodawca z łatwością może sprawdzić, którzy pracownicy spóźnili się, a których w danym dniu w ogóle nie ma w zakładzie.

Świadomość zbierania takich informacji przez rejestratory wpływa też na zdyscyplinowanie pracowników - precyzyjna rejestracja godzin wejścia i wyjścia z zakładu pozwala na dokładne rozliczenie przepracowanych godzin. Dzięki temu pracodawca może dokładnie wyliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za przepracowane godziny, a to z kolei zmotywuje zatrudnionego do produktywniejszego wykorzystania godzin przeznaczonych na pracę. Sprzyja też eliminowaniu niepożądanych zachowań takich jak samowolne oddalenie się ze stanowiska pracy lub nieprzepisowe korzystanie z przerwy.

System kontroli dostępu ułatwia pracę nie tylko właścicielowi firmy, ale także pracownikom działu kadr. Raporty oraz zestawienia danych niezbędnych do rozliczenia pracowników tworzone są automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas, który byłby przeznaczony na ręczne wprowadzanie informacji do systemu.

Oprogramowanie dołączone do rejestratorów umożliwia także planowanie zwolnień oraz dni wolnych, odczytywanie obrazu z kamer zamontowanych w firmie w razie zaistnienia takiej potrzeby, zdefiniowanie systemu zmianowego i odpracowywanie dni wolnych.

Czy system ewidencjonowania czasu pracy się opłaca?

Koszt zakupu specjalistycznego urządzenia waha się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Mimo to każdy przedsiębiorca, który zainwestuje w RCP szybko przekona się, że jest to opłacalny wydatek. Rejestrator zapewnia kontrolę nad sposobem wykorzystania czasu pracy i stopnia zaangażowania pracowników. Umożliwia zmierzenie produktywności pracowników oraz ułatwia zarządzanie zasobami ludzkimi.


Rejestrator czasu pracy pozwala też na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy wydawanych na wprowadzanie i przetwarzanie danych. System automatycznie gromadzi i przesyła niezbędne informacje do działu kadr, na podstawie których rozlicza się pracowników z przepracowanych godzin. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla dużych zakładów pracy, gdzie bez właściwej organizacji firma nie będzie prawidłowo funkcjonować.

1 komentarz:

  1. Jak już zostało tu określone to faktycznie system kontroli dostępu w takich miejscach jest po prostu niezawodny. Ja również mam to u siebie i cały system zakładała mi firma https://www.optiguard.pl/systemy-alarmowe-2/systemy-kontroli-dostepu/ więc całość działa naprawdę bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń